
Ihastuin viime keväänä New Yorkissa Le Pain Quotidien -kahvilaketjuun, ja onnekseni se löytyy myös monesta Euroopan kaupungista. LPQ on alunperin Belgiasta peräisin, ja se on vuosi vuodelta kasvanut maailmanlaajuiseksi kahvilaketjuksi. Kahvilasta saa kaikkea aina aamiaisesta välipalaan ja lounaaseen, ja listalla suurinosa on luomua. Kahvilat ovat sisustettu joka maassa samalla tavalla, mutta ensisilmäyksellä en tunnistaisi paikkaa ketjuksi. Sisustus on rouheaa ja kotoisaa, ja henkilökuntakin yleensä hyvin mukavaa. Aamiaisen voi koota listalta itse, mutta vaihtoehtona on myös erilaisia valmiiksi koottuja aamiaissettejä. Hintaa aamiaiselle tulee n. 10-25€ hieman kokonaisuudesta riippuen, ja mielestäni se on oikein kohtuullinen määrä laatuunsa nähden. Eli jos seuraavassa matkakohteessasi on Le Pain Quotidien, niin käy ihmeessä kokeilemassa heidän tarjontaa! :)
My favorite place to eat breakfast abroad is Le Pain Quotidien. I’m so glad they have a couple of places in Paris! I usually go for oatmeal, fresh berries and a big cup of coffee at LPQ, it’s so delicious and totally worth the money (~15€). If you ever visit NYC or Paris (for example), you should definitely give it a try!

Ahhh, omg! The food in paris look so good! And looks very affordable for the amount of food. Thanks for the name of the restaurant. If I ever go to Paris I’ll totaly visit that place :)
lilyconstancee.blogspot.com
It’s so delicious! :) xx
Le Pain Quotidien on ihana! Tosin Nykissä huomasin niissä pieniä laatueroja. Mut toi belgialaisalkuperä taitaa olla ihan markkinointitarina taustalla, Jenkkiketju se on :) Onnea blogimuuttoon! Uskon, että se on vain ja ainoastaan oikea päätös. Innolla odotan uutta ;)
Se on! Aijaa, haha mulle on mennyt ihan täydestä! Kiitos kovasti :) xx
Oh, breakfasts at Le Pain Quotidien are my favourites!!
http://lartoffashion.blogspot.com
I agree! So delicious, but still affordable! :) xx
Le Pain Quotidien has great food! We have one in my town and some others in every bog town in Belgium and I love going there on weekends. A great moment to relax! I’m looking forward to the other Paris pictures!
X Sara
http://windowonmywardrobe.blogspot.com/
Sounds good! I wish we had one in Helsinki haha:) xx
Sulla on ihania kuvia mutta täytyy sanoa että melkein joka kuva on ylivalottunut. Ei niiden kuvien tarvii olla valkoisia :D Nytkin noi kahvien maidot on palanut puhki…
Haha jeps, tiedetään! Tykkään tosi valoisista kuvista, ja se on “mun juttu”, mutta oisin voinut kyllä noi kahvikupit tarkemmin photoshopata! :) No ens kerralla sitten! xx
Heippa,
ei liity postaukseen mut muistelen et sulla oli se ihana Kenzon tiikericollege? Onks se pysyny käytössä kuinka hyvänä, nukkaantuuko tms? Ja oliko sulla siitä sama koko ku normaalistikki yläosissa vai pitikö ottaa isompi, oon kuullu et ne on aika nafteja mitotukseltaan?
Oon aikeissa tilailla oman tiikeripaidan mut kokoasia mietityttää kovasti, eli ois mahtavaa jos jaksaisit vastailla! :)
Joo on se pysynyt hyvänä! :) Se on super pientä kokoa! Mulla on M, mutta se vastaa enemmänkin XS! xx
Tämä kysymys on täysin aiheen viereestä, mutta omistatko Birkenstockit?
Jep! :) xx
Looks delicious! We have ‘Le Pain Quotidien” here in NYC but I haven’t eaten there yet!
http://www.PurseFixation.com
Toast your Purse with an Outfit!
Fashion Advice, Events and More
You should definitely give it a try!:) xx