
Nyt ollaan tosiaan kotiuduttu NYC:istä! Reissu oli lyhyt mutta ytimekäs, ja täytyy sanoa että ei edes harmittanut lähteä kotiin. Tuli sen verran ravattua aamusta iltaan, että viiden päivän pituinen reissu tuntui ihan sopivalta. Shoppailun ja syömisen lisäksi käytiin myös viettämässä iltapäivä MoMassa (modernin taiteen museo) ja tehtiin pyörälenkki Central Parkissa. Päiviin nähden saatiin tosi paljon aikaiseksi, ja nautittiin pääosin myös tosi kauniista ilmoista. Kevät ajankohtana oli oikein mainio, sillä turisteja ei ollut liiaksi ja ilmat olivat juuri sopivat kaupungissa pyörimiseen.
Tällä kertaa meni kyllä pakkaaminen ihan nappiin! Nahkatakki oli juuri sopivan lämpönen ja tennareilla mentiin läpi reissun. Tuli käveltyä kyllä niin paljon, että muut kengät eivät olisi tulleet kuuloonkaan. Eli jos on suuntana NYC lähiaikoina, niin kannattaa pitää nuo pakatessa mielessä!
We arrived home from NYC on Monday afternoon and it’s always nice to come back home. I really love NYC, but there are really many things I love about living in Helsinki. It’s so quiet and cozy here! But that’s why I love traveling and seeing the world, I always realize how much I love my home town.
Besides all the shopping and eating, we went to MoMa and had a lovely afternoon in Central Park. The weather was beautiful all trip through, so spring seems to be the perfect season to hit the city. I hardly took off my sneakers, they were so comfy while walking at least 15 kilometers per day. So if you’re traveling to New York soon, I recommend you to pack a leather jacket and a pair of comfy sneakers! And don’t worry, I still have a bunch of NYC stuff coming on the blog! :)

















“People are like Oreos. The good stuff is on the inside.”
I like so much picture where you with hairs on the bed, It’s so beautiful!And actually great post!
http://www.julias-secrets.com
Aww thanks so much!:) xx
Kiitos Alexa kivasta blogista. Tykkään! Kuvasi ovat laadukkaita ja niitä on ilo katsella :)
Voi suurkiitos, ihana kuulla!:) xx
Ah, NYC <3
Meidän pitää niin päästä tonne yhdessä! <3 xx
Oliko Conssit halvempia siellä? :)
Oli kyllä! Noi maksoi euroissa 38€ :) xx
Nää kuvat on niin NYC! Ihania! Ja varsinkin toi raitapaitakuva susta sängyllä ;) Tulee taas järkyttävä ikävä Jenkkeihin, kiitti vaan ;)
Voi kiiitos ihanainen! :) Hahaha! xx
Those converse shoes <3 A must-get shoes! http://finestprocrastination.blogspot.co.uk/
Indeed, perfect for summer! :) xx
I love all these pictures Alexa! I live in a cozy city as well (a LOT smaller than Helsinki though :D), the kind were everybody knows everybody, but I could never move. How much u love exploribg the world, I’m always happy to be back in my city and in my own home :)
You look lovely in all the pictures by the way!
X Sara
http://windowonmywardrobe.blogspot.com/
Yeah, it’s always a pleasure to come back home. Thank you so much Sara! :) xx
I envy you thir trip! Great photos!
http://www.whatsashawears.com
Thanks Sasha! :) xx
Ja mistä ostit ne?
Footlocker :) xx
Mikä tuo minun vaaleanpunainen lakka on?
Vai minun haha? :D Se on Peilissä tehty kestolakkaus :) xx
En kestä noita sun ihania kiharoita! Omistan saman “kampin huijareiden” muotoiluraudan ja olen onnistunut vain kerran saamaan samantyyppiset kiharat kuin sinulla. Kaipa se “harjoitus tekee mestarin”, meni siinä vuosi tai pari. P.s Ihana toi sanonta tossa lopussa! :) xx
Haha joo se on ihan huikee se rauta:) Postasin tammikuussa videotuton siitä miten ne tehdään, kantsii tsekata se? Monet nimittäin myönsivät oppineensa ;) xx
Hei missä söitte nuo ihanan näköiset pancakesit mansikoiden kera? :-)
Sarabeth’sissä, Central Parkin laidalla :) En tosin mitenkään erityisesti voi suositella paikkaa! Palvelu oli välttävää ja ruoka kuivaa ja kallista :/ xx
Aivan sairaan ihania kuvia Alexa! Näytät tosi kauniilta ja oon suhteellisen vihreä kateudesta tukkaasi kohtaan (hyvässä mielessä)! :)
Voi kiitos ihana, haha! :) xx
I was looking for this kind of post for a very long time:D Love the random posts so much:)) Kisses♥
http://anetagabriela.blogspot.com
Awesome, I’m glad you liked it! :) xx
Perfect pictures as usual <3
Awww thanks so much Anna :) xx
Aivan ihania kuvia! Tässähän alkaa tulla väkisin matkakuume :D
Voi kiitos:)! xx
Ollaanpa sitä taas kauniina! :) Mun on muuten varmaan pakko lähteä NYCiin hamstraamaan matkalaukullinen Converseja, oon totaalisen friikahtanut niihin ja jos ne on siellä tosiaan noin edullisia..
Voi ihana, kiitos :)! Joo no todellakin kannattaa! Ja siellä on muutamat muutkin jutut niin paljon halvempia kun täällä, että todellakin kannattaa. Esim. Redkenin shampoota myydään apteekissa jossain alahyllyllä pilkkahintaan! Vähän eri meininki kuin täällä :) Tosin just sitten Eurooppalaiset merkit (LV, Prada jne.) on törkykalliita siellä, että nimenomaan tollasta jokapäiväistä käyttötavaraa kannattaa hamstrata ja luksukset sitten vaikka Pariisista :) xx
Ah en kestä noita jenkkipannareita NAMMMM! NYC on kyllä seuraava matkahaave. Ois kiva päästä näkemään miltä myös toisella rannikolla näyttää :)
No älä muuta sano! Makee paikka todellakin, ja käymisen arvoinen :) Aikamoista hulinaa vaan jatkuvasti – ihana palata takaisin rauhaisaan Helsinkiin:) xx
Näitä kuvia katsellessa tulee ihan ikävä NYCiä! Pari kertaa olen jo ehtint käydä kyseissä kaupungissa, mutta silti tuntuu, että on viellä niin paljo kaupunkia jäänyt näkemättä :)
Siis siellä olisi niin paljon nähtävää! Riittäisi katsottavaa varmaan moneksi kuukaudeksi :) xx
Hihi ihania kuvia! Oikein tunnelmallisia :) Kunpa mäkin joku päivä pääsisin kokemaan NYCin ihan itse enkä vain blogien välityksellä! :D xx
Voi kiitos:) No etköhän sä pääse ;) xx
Todella kauniita kuvia :)
Suurkiitos:) ! xx