
Kreikassa tutustuimme varsin ihanaan aamiaiseen (kreikkajugua, tuoreita marjoja, hedelmiä ja hunajaa), jota söimme sitten aamusta toiseen. En saanut kyseisestä herkusta viikossakaan tarpeeksi, joten hankin kotiin samaiset raaka-aineet ja loihdin itselleni ihanan aamiaisen. Jos kaipaatte vielä vinkkiä kreikkajugun osalta, niin voin vinkkailla loistavasta Total-jugusta.
// I honestly miss the breakfast we had every morning in Greece. Greek yogurt, fresh fruits, berries and honey. Simple but really delicious! I tried this breakfast at home and it tasted as good as I remembered.


Hei! Ihanan näköinen aamiainen! :P Saisiko postausta miten/millä/millä aineilla teet nuo ihanat loivat kiharat joita näkyy esim. noissa hääasu kuvissa? Kiitos!
Hihi :) http://alexadagmar.blogspot.fi/search/label/hiukset tuolta löytyy videot sekä kihartamisestä että viimeistelystä :) Ihan perus suoristusrautakiharat siis, mutta nyplään niitä niin kauan että ne näyttää tolta :D xx
Om nom nom!!!
Kreikkaruoat muutenkin maistuu ainakin mulle. Mutta nams, toi on hyvää…
Joo älä vaan :)! xx
Heipsan Alexa! Tää on nyt ihan off topic, mutta utelisin hieman siitä sun (/sun äidin) Chanelista. Se taitaa Medium-kokoinen ja Caviar-nahkaa, mitä nyt kuvien perusteella olen yrittänyt tulkita? :D Ootko kokenut ton Medium-koon ns. riittäväksi juurikin arkikäytössä?
Kävin vähän aikaa sitten Della Margassa ja mallailin heidän beigeä Large-laukkuaan, eikä se ollut yhtään niin iso kuin olin jotenkin kuvitellut, mutta nyt mulla on kauheet ongelmat että kumpikohan koko lopulta mahtaisi olla parempi. Puolta omaisuutta laukussa ei ole tarkoitus kantaa, mutta olisi kiva että ne basic-jutut (puhelin, avaimet, lompakko, huulikiilto, kalenteri olis jo plussaa) mahtuisivat. Lisäksi pohdintaa aiheuttaa nahan valinta, Caviar kun on ilmeisesti kestävämpää mutta Lambskin on vaan niin kaunis. (Siis mitä, onko maailmassa muka oikeasti tätä isompiakin ongelmia? :D)
Ja kun sulla kerran kyseinen laukku on, niin kuulisin mielelläni sun mielipiteen, myös vaikka mun veikkaukset laukun koosta ja nahasta osuisivatkin hutiin :)
Hmm mulla on siis kaksi ja toinen niistä on tosi vanha, jota ei ole enää markkinoilla ollenkaan. Mutta se on sellainen XL jumbon kokoinen suunnilleen ja juurikin Caviar-nahkaa. Toi mitä useammin käytän on malliltaan 2.55 ja lambskiniä. Lambskin on tosi herkkää ja siinä se värikin on vuosien saatossa patinoitunut mustasta tummansiniseksi. Jos saisin nyt päättää niin ottaisin arkikäyttöön ehdottomasti Jumbon Caviar-nahkalla. Tuo 2.55 on aika pieni, ainakin omille tarpeilleni. Sinne menee juurikin perustarpeet eli pieni kamera, kukkaro (huom ei lompakko, jos ottaa kameran), puhelin ja avaimet. Itse olen kuitenkin tottunut kantamaan järkkäriä ja puolta omaisuutta mukana, joten tuo 2.55 on kyllä aika ehdottomasti vain juhlalaukku. Jumboon menisi sitten jo enemmän kun taas tuo toinen isompi laukkuni on aika iso arkikäyttöön.
Hah olipas monimutkaisesti selitetty :D Mutta siis kuten todettu olen saanut laukkuni äidiltä hänen käyttönsä jälkeen, joten en ole voinut valita lemppariani. Arkikäyttöön suosittelisin siis ehdottomasti sitä Jumboa ja kestävyyden kannalta Caviarilla. Lambskin on kaunis, mutta herkkä! :)
xx
Jugu?:-D empä oo ikinä kuullu kenenkään moista sanaa käyttävän.hihih ihana!tulin tosta hyvälle tuulelle :-)
Haha voi että :D! xx
hei jee näin sut eilen kun kävelin zarron ohi! :D kävelen siitä suht usein kun poikaystävä asuu aika vieressä, oon joskus nähny sun äidinkin mut ekaa kertaa sut nyt. ootte kyllä molemmat luonnossakin niin superkauniita että :)
Haha eikä, vähän hauskaa :)! Ihme ettet oo nähny mua, kun täällä mä pyörin melkeinpä päivittäin!
Kiitoksia vaan kovasti ja lähetän mamalle terveisiä :)! xx
Moi! Pakko kommata tähän kreikkalais aiheiseen postaukseen. Itsekkin olin juuri hetki sitten Samoksella ja siellä tuli hyvin tutuksi kyseinen aamupala, kreikkalaista jugurttia, hedelmiä, hunajaa sekä sen lisäksi murskattua hasselpähkinää! On kyllä niin hyvää että menisi vaikka jälkiruokana ;) Mutta tosiaan vinkkinä se että on tosi hyvää kun tuohon hedelmien ja hunajan lisäksi laittaa pähkinöitä, tai sitten jugurtti, pähkinöitä (hassel/pekaani/saksanpähkinöitä) sekä hunajaa. On muuten tosi hyvää! Hieman tullut itselle syylinen olo kun joka aamu tullut tehtyä tuo aamupala melkein kahden viikon ajan, ja kun syön yleensä tosi kevyesti.. Ei voi mitään, pakko joka aamuna tehdä kuitenkin kun on nii hyvää! ;)
Aaa joo unohdinkin! Perusaamiaisella ne ei laittaneet pähkinöitä, mutta hotellilla ne laittoi namskis! Harmi vaan että olen melkein kaikille pähkinöille allerginen, mutta mantelit käy aika hyvin sijaan! :) Ja tosiaan toi Total0% mitä täällä myydään on täysin rasvaton, jos kaipaa kevyttä!
xx
onpa hyvän näköinen aamupala! =) pakko koittaa…. ;) Itse pidän sellaisesta yhdistelmästä kuin: tavallista rahkaa, persikan paloja ja kaakaojauhoa vähän rahkan päälle, on kyllä tosi hyvää =)